Çocuk Danışmanlığı hizmeti nedir?

ÇOCUK DANIŞMANLIĞI

Çocuk danışmanlığı, çocuğun bireysel gelişiminin yaş grubu özelliklerine uygun olarak ilerleyip ilerlemediğinin tespit edilmesi, çocuğun verdiği mesajların doğru algılanması ve oluşabilecek davranışsal veya duygusal sorunların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Aileler ve gerektiğinde okul ile işbirliği içerisinde sürdürülen danışmanlık hizmeti; çocuğun gelişim sürecinde ailenin nasıl bir yol izlemesi gerektiği, çocukla ilgili zorlandığı alanlarda nasıl davranması gerektiği, hangi alanlarda çocuğunu desteklemesi gerektiği bilgilerini de kazanmasına yardımcı olur.

Kliniğimizde çocuklar için deneyimsel oyun terapisi, emdr hizmetleri alabilirsiniz.  Kullandığımız ekoller;

Doğum travmalarından bağlanma sorunlarına uyku/yemek/tuvalet problemlerinden , öfke kontrolüne, kaygı bozuklukları ve fobilere kadar çok geniş bir yelpazede güvenle uygulanan etkinliği kanıtlanmış modellerdir.

Biz bu konuda ne yapıyoruz?

Aile terapisinde aile, bir sistem olarak ele alınır. Aile üyelerinin her biri bu sistemin bir parçasıdır. Gözlenen sorun, tek bir kişi (çocuk) ile ilgili görünse de aslında sistemin yaşadığı sorundur ve tüm aile üyelerini ilgilendirmektedir.

Çocuk odaklı aile danışmanlığında, başvuru sebebi ile ilişkili olarak ailenin içinde bulunduğu yaşam dönemine uyum ve ebeveynlik becerileri desteklenir. Ailenin güçlü yanları ortaya çıkarılarak işlevsellik düzeyi arttırılır. Aile içi iletişimi bozucu yönde etki eden dinamikler araştırılır. Değişimin kalıcı olabilmesi için aileye baş etme becerileri öğretilir.

Tüm aile üyelerinin (anne, baba, kardeş, bakım veren birincil yakınlar vb.) sürece katılması daha hızlı ve işlevsel şekilde çözüm alabilmeyi sağlamaktadır. Çocukların yaşadığı güçlüklerde onlara destek olabilmek, çocukların sağlıklı kişilik gelişimi ve benlik algısı açısından da oldukça önemlidir.

  • Çocuk Danışmanlığı
  • Çocuk Gelişim Danışmanlığı
  • Çocuk ve Aile Danışmanlığı
Naughty Children (2)

Ekibimiz

Randevu Oluştur